Home » DOLINA PAŁACÓW »

DOLINA PAŁACÓW

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku – Doliny Pałaców i Ogrodów położonej u podnóża Karkonoszy. Jeszcze niedawno przede wszystkim tylko te góry, z majestatyczną Śnieżką górującą nad Karpaczem i Szklarską Porębą przyciągały rzesze turystów. Obecnie przyjeżdżają również dla unikalnego kompleksu 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie 102 km2 spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.

Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum. Trzeba je koniecznie zobaczyć i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy.

Kotlina Jeleniogórska to nie tylko wspaniała przyroda i krajobrazy, nie tylko unikalny zespół rezydencji, ale też cenne staromiejskie zespoły zabytkowe staromiejskie w Jeleniej Górze, Kowarach czy Sobieszowie, to zabytki architektury sakralnej. To bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich, wybitne świadectwo bogatej historii tych ziem oraz dziedzictwo wielokulturowości. To kompleksy: sanatoryjny w Cieplicach i turystyczne w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Sobieszowie, Wojkowie. To także zachowane zabytki przemysłowe. To wspaniała część Europy!